Kalendarz doszowy... jak pory roku wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie

Pory roku, tak samo jak pory dnia i nocy charakteryzują się zmiennością dosz. Ajurweda zachęca do życia z nimi w harmonii, dzięki dostosowywaniu się do ich ciągłych zmian poprzez wybór jedzenia, odzieży, aktywności, itp. Warto również pamiętać, że zmiany dosz nie przynoszą dni kalendarzowe. Należy obserwować naturę, aby widzieć czy następuje zmiana. Dzięki temu możemy w szybszym tempie zastosować metody zapobiegające negatywnym wpływom zewnętrzynym na nasze zdrowie i samopoczucie.

• Późna jesień jest czasem Vaty – Vata odpowiedzialna jest za rozpad, czas Vaty jest etapem końcowym każdego cyklu.

• Późna wiosna, lato i wczesna jesień są czasem Pitty – Pitta jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie w czasie stabilizacji, Pitta jest etapem pomiędzy wzrostem a rozpadem. Jest etapem środkowym każdego cyklu.

• Zima i wczesna wiosna są czasem Kaphy. Kapha jest odpowiedzialna za wzrost i rozwój, Kapha jest etapem początkowym każdego cyklu.

Zazwyczaj w okresach, kiedy na zewnątrz dominuje któraś z powyższych dosz, osoby, które posiadają w sobie najwięcej jej cech nie czują się za dobrze.

Poniżej w tabelce zamieściłam kilka charakterystycznych symptomów oddziaływania doszowych pór roku na poszczególne dosze znajdujące się w nas.